Nieuws

Riesling: hogelijk ondergewaardeerd

Wijnen, tipsy - Vrijdag 27 augustus 2010 - 08:28, gepost door Tom Vervecken

DSC_0759_Bewerkt_LR.jpgRiesling is van oorsprong een Duitse druivenvariëteit die daar niet zelden een behoorlijke dosis restzoet onder de kurk heeft.
Dit heeft veel te maken met de wijntraditie aldaar: ‘Wein Weib und Gesang’. Vrolijk vertier dus voor in de Weinstube of gezellig samenzijn. Wijn moet dan vlot over de tong gaan, liefst een beetje ’lieblich’, zoals de Duitsers dat zoete randje van hun witte wijnen noemen.

Bij de Fransen daarentegen heeft de wijn in eerste instantie zijn plaats in een gastronomische context: droog gevinifieerde wijn moet dan de combinatie aangaan met de complexe Fanse keuken en daar passen zoete wijnen, behalve de likeurachtige, niet echt in.
In Frankrijk, en met name in de Elzas, zal je vaak beendroge Rieslings aantreffen waar de klemtoon ligt op frisheid, mineraligheid en kruidigheid. Die mineralige toets heeft trouwens iets unieks: niet zelden geeft een droge Riesling een parfum vrij dat aan petroleum, mazout of zelfs asfalt doet denken, liefst niet te agressief maar het laat toe deze cépage uit duizend andere variëteiten te herkennen. Riesling is zonder meer een druif met karakter, op zijn best behoorlijk rins, vaak verrassend mineralig en van een beroezende aromatische breedte. Love or hate it!
Tipsy doorproefde tot algemeen genoegen een fraaie selectie waaruit vier laureaten kwamen gerold

De Laureaat: Haag Riesling Grand Cru Alsace 2008
Verkrijgbaar bij Vinterra
Streek: Frankrijk
Prijs: € 16,79

Zeer zuivere geelgroene tint met opvallende briljantie.
Deze Riesling toont een bijzonder breed geschakeerde neus, gaande van jonge ananas, munt, anijs, kruisbes en sterfruit, tot limoen en een vleugje honing.
In de mond komt deze Grand Cru zeer levendig over met fris maar aangenaam zuur, ananas, sterfruit en pompelmoes. De lange, krachtige afdronk wordt gekruid door een flinke draai van de pepermolen. Karaktervolle kwaliteitsriesling!
Waardering: ****

2. Alsace Grand Cru Altenberg, Schmitt 2008
Verkrijgbaar bij Drimavino
Streek: Frankrijk, Vallée Noble
Prijs: € 16,84

Zuiver gouden tint.
Citrus kleurt de neus naast een licht petroleumaccent, jonge perzik, limoen en een vleugje anijs. Op de tong volgt dan een milde, volle smaak met mondvullende zuur-fruit-kruidigheid. In de fruitetalage vinden we rijpere perzik, abrikoos en ananas terug. Dit is alvas een rijke, volle, smakelijke wijn met een lange, fijne afdronk en toch nog wat peper in de finale.
Waardering: ***°

3. Haag Riesling, Alsace 2008 • stipnotering prijs/kwaliteit
Verkrijgbaar bij Vinterra
Streek: Frankrijk
Prijs: € 9,52

Zuiver bleekgeel met lichte groene tint.
Nadrukkelijk mineralig getinte neus met accenten van limoen, jonge peer, acaciabloesem en honing. De smaak wordt getekend door levendige maar aangename zuren van citrusfruit, Granny Smith en perzik maar het randje honing compenseert gepast. Complexe wijn met lengte en finesse . Verdient bovendien een prijs-kwaliteitsnotering!
Waardering: ***°

4. Riesling Weingut Leth Wagramterrassen 2009
Verkrijgbaar bij Wijnkennis
Streek: Oostenrijk
Prijs: € 12,80

Tint van jong goud met een groene flits. Parelt lichtjes.
De neus is tweeledig: alleszins mineralig van aanzet maar ook fruitig gekleurd met accenten van limoen, perzik, kruisbes en bloesem.
Op de tong vinden we hetzelfde scenario terug: levendige zuren met een mineralig bittertje in de opvolging. Daarna komt weer limoen opzetten, knapperige jonge ananas met een kransje van honing. De wijn loopt uit op een peperkruidige finale met volgehouden fraîcheur.
Waardering: ***

Vorige: « Zuring: de zuurtjes van weleer | Volgende: Maasdorpjes omarmen de stroom »

Onderox RSS Feed Vaste breedte Volledige breedte